Przejdź do głównej zawartości

Pierwszy Bandzior

"Gdy szefowie proszą ją o udzielenie gościny swojej dwudziestojednoletniej córce Clee, poukładany świat Cheryl zaczyna się chwiać w posadach. " Taki fragment możemy znaleźć na okładce..
"Po tytule myślimy, że będzie zwykły kryminał... Po 1 rozdziale, że zwykle romansidlo.. Po okładce, że będzie zbrodnia perfekcyjna... A jaki jest naprawdę Pierwszy Bandzior? Jest inny niż wszystko co było do tej pory. Czytelnik musi wysilic wszystkie zmysły aby znaleźć rozwiązania na pytania. Musimy znaleźć nasz, prywatny system, tak jak zrobiła to bohaterka. Ale przede wszystkim musimy nie zwariować podczas książki, która od pierwszych stron wciąga nas do swojego świata. Polecam :) " A tak na przybliżyłam po krótce historię na instagramie ;) 
Pora na szczegółową recenzję! 
Po tytule zapowiada się morderstwo lub ktoś komu pisze się więzienie. Po niecałym rozdziale mamy wrażenie,że tak będzie bo rozmowy naszej bohaterki z "kolegą" brzmią poważnie. 
No właśnie "kolega"  i to moje określenie,że romansidło. Cheryl to kobieta, która zmaga się z problemami zdrowotnymi jak również sowimi wyobrażeniami. Jest oryginalna ale jednoczenie przygnębiona codziennością. Chciałaby aby Philipp był kimś więcej niż kolegą i snuje wyobrażenia. Jej dni są ułożone jak naczynia w szafce. Nie interesują ją niespodzianki czy jakieś zmiany. 
Wspomniałam również o okładce i zbrodni doskonałej. Okładka wykonana   jest z jakiegoś nieznanego mi rodzaju papieru, na którym odbijają się nasze paluszki a potem giną. Perfekcyjny bandzior nie zostawia odcisków stąd nawiązanie do zbrodni doskonałej.

Ale ty to już koniec? Czy ja oszalałam i zachwycam się bez powodu ?  Owszem nie. Miranda July zapewnia nam dodatkowe rzeczy. W czasie czytania chyba z 8 razy zmieniłam zdanie o książce. Zawiera elementy feministyczne co mogą potwierdzać niektóre zwroty. Mamy również elementy poszukiwania siebie.  Cheryl dostaje pod opiekę Clee czyli nastolatkę, która ma całkiem inny świat. I właśnie ona powoduje w naszej bohaterce myśli nad samą sobą i jej życiem.  Ale żeby był trudniej mamy chwile grozy i napięcia a po chwili ogromną dawkę śmiechu. Książka robi nielada gimnastykę dla naszego umysłu. Wysila każdy z możliwych zmysłów. To jedyna w sowim rodzaju książka, którą polecam serdecznie. Autorka pozwala każdemu czytelnikowi mieć inne zdanie i odczucia. Daje lekturę, która wciąga od pierwszych stron. Daje świat,który miał być perfekcyjny ale nie jest..a może jest ? 
"A może o to właśnie chodziło w miłości: żeby nie myśleć?"
Głębokie myśli , zmiany punktu widzenia to niespotykane, że jedna książka może zawierać i co najważniejsze idealnie łączyć to wszystko razem. 
Polecam i daje 9/10 aby autorka nie osiadła na laurach ;) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Legenda o samobójstwie

Co byś zrobił gdyby Twój ojciec zaproponował wyjazd na bezludna wyspę?
Czy umiał bys zostawić wszystko i pojechać?Powinien bym pomyśleć dokładnie o tym wyjeździe. Powiedziałem nie lecz coś mi nie dawało spać. Tak żałuję tego teraz. Nauczyłem się dużo. Poznałem nowe rzeczy i umiejętności. Moje relacje z tatą nigdy nie były łatwe. Ten wyjazd miał je naprawić. Częściowo to zrobił. Lecz zniszczył moja psychikę. W książce możecie przeczytać wszystko co się działo. Możecie zrozumieć mnie lepiej. Pisałem wszystko tak jak było. Nie oszczędzałem emocji czy przemyśleń. Nawet dałem wam dialogi byście mogli obiektywnie spojrzeć na sprawę. W czasie wyprawy dokonałem dużo trudnych decyzji. Ojciec też. Nie wszystkie były jednak dobre. Bo zastanów się, co byś zrobił gdybyś zobaczył samobójstwo? Samobójstwo kogoś kto cię wychował ? Widzisz ten krwisty napis? To krew, którą miał mój ojciec. I jak ja mam nie odczuwać gniewu? Moja psychika została zniszczona, moje dzieciństwo legło w gruzach, mój świat s…

Żmijowisko

Zaginiona Zaginęła młoda dziewczyna. Ada jest nastolatką i chce zostać modelką. Przy sobie zawsze ma telefon. Ostatni raz widziana podczas grilla w Żmijowisku.  Rodzice nie pamiętają jak była ubrana ani kiedy zaginęła. Podczas imprezy nawiązała się kłótnia podczas której panował chaos. Właśnie wtedy widziano dziewczynę ostatni raz. Nastolatka jest obrażona na rodziców, gdyż chciała jechać na obóz, niestety została zmuszona do uczestnictwa w spotkaniu znajomych z czasów studenckich jej rodziców.  Jeśli ktokolwiek z Państwa widział nastolatkę, prosimy o kontakt.  Poszukiwania trwają już rok i nie przyniosły żadnych efektów. Wszelkie podejrzenia, wspomnienia prosimy konsultować. Być może dzięki Państwu uda się rozwikłać zagadkę. 


Czy coroczny wyjazd może coś skrywać? Czy uda się rozwiązać zagadkę sprzed roku ? Co skrywa Żmijowisko ? Czu uda się odnaleźć Adę ? 
Żmijowisko to z pozoru następna książka Wojciecha Chmielarza...ale pisana z delikatna nutą inności.   "Mistrzowski thriller Wojcie…

Sekta z wyspy mgieł

Kochani Rodzice, 
U mnie wszystko w porządku. Skończyłam studia więc pora na prace. Trafiłam na wykład odnośnie nowego ruchu zwanego Via Terra. Chcą znaleźć receptę na zniszczoną ludzkość. I wiecie co ? Dostałam u nich pracę. Będę na wyspie u zachodniego wybrzeża Szwecji. Wszystko będzie zagwarantowane. I nocleg i wyżywienie. Podobno jest tam sporo młodych ludzi takich jak  ja. Kontakt ze mną będzie trochę utrudniony bo mam rzeczy w specjalnym sejfie. Obiecuje pisać i dzwonić jak najczęściej. Trzymajcie się i buziaki ;) 


Opis z tyłu książki gwarantuje ogromne emocje. Bałam się czy aby nie na wyrost. Okazało się, że książka to istny strzał w 10 . Jeśli chcecie poczuć grozę, zatracić się w nieznanym świecie i poczuć jak bohater książki to jest to pozycja dla Was. 

"(...)Siedzę tu jak zbiegły więzień, pomyślała. Nawet czuję się winna. Każdego cholernego dnia przez niego tak się czułam. Trochę brudna i niedoskonała. Ale to przecież nie ze mną jest coś nie tak, do cholery."

Początek …