Przejdź do głównej zawartości

Kości proroka

Kości proroka to 3-wątkowa historia, którą poznamy idealnie dzięki Aktom sprawy czyli mapie myśli:

Wątek 1.
1. Bułgarski Płowdiw - tu toczy się śledztwo w sprawie morderstwa polskiego posła .Przemysław Tarkowski potrzebuje wyjaśnienia swojej śmierci. Ukrzyżowany niczym Jezus. Na ciele dziwne znaki. Wyniki sekcji wskazujące na Jana Chrzciciela. Zginął w teatrze antycznym. Czy to mafia? Co się stało ?
 2. Margarita- detektyw, który wiele dziwnych sprawa ma już rozwiązanych. Jej problemy polegają na kontakcie z matką i historii sprzed 8 lat. Czy uda jej się rozwiązać sprawę? 


              "Mieszkam w Pułapce. Tak się nazywa ta plątanina uliczek, gdzie nie chce przyjechać żaden taksówkarz.  Ten, który mnie tu przywiózł od razu wyzerował licznik" Wątek 2. 
1.  XII wiek,Cesarstwo Bizantyjskie. Spotykamy bogomiłów , którzy wędrują do Konstantynopola. Ich celem jest dwór Cesarza. Mają za zadanie dostarczenie Tajemnej Świętej Księgi. 
2. Brat Cyryl chce zanieść kości brata Alberta, aby spoczęły w świętej ziemi

"Pierwszą literę Abiasz postawił dopiero następnego dnia po wschodzie słońca, chociaż nie mógł się tego doczekać a z niepokoju i niecierpliwość nie zasnął tego wieczoru"


Wątek 3. 
1. I wiek na Ziemi Świętej. Apostołowie wraz z nauczycielem wyruszają na spotkanie z Mesjaszem.


Podsumowanie:
Trzy niezależne wątki. 3 oddzielne historie. Czy coś je łączy? 
Imponująca. Trudno przydzielić konkretny typ pisania. Zawiera sporo wątków historycznych. Karty są odkrywane stopniowo. Pod wpływem  wydarzeń każde z bohaterów się zmienia.  Schematy nie są zatarte. Literacka uczta. 

"Silne kobiety od zawsze zmieniały bieg historii" 
Ałbena Grabowska stworzyła książkę perfekcyjna. Połączyła 3 niezależne światy. Zbudowała napięcie, wciągnęła do niezwykłego świata a do tego zaintrygowała.  Religia, historia, podróż, kryminał i miłość...mieszanka wybuchowa dająca perfekcyjny koniec.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Marginesy. 
Znaleźć można również na https://czytampierwszy.pl

Komentarze

  1. Jestem szczerze zaintrygowana tą książką. Liczę, że się nie rozczaruje. Takie bałkańskie klimaty bardzo mnie kręcą. A tu jeszcze szykuje się intryga na miarę Dana Browna. Zapowiada się kilka nieprzespanych nocy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początku się bałam, że zbyt religijne i wgl. Balans między światami perfekcyjny. Ogólnie bardzo dużo o "świecie" się dowiedziałam. Fajnie jest to opisane i wprowadzone. Naprawdę warto ;) Zapraszam do obserwacji bo walczę o kolejne tego typu ^^

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

29 sekund

Jestem Sarah, Zwykła kobieta, która ma głowę pełną marzeń a w zamian okropną pracę. Nienawidzę swojego szefa i mam z nim same problemy. Yghh najchętniej napisała bym o nim same złe rzeczy ale cały tekst musiałby przejść korektę wulgaryzmów. Zapewne pomyślicie- jak Ci nie pasuje, to zmień pracę. Chciałabym, chciała ale nie mogę. Powody musicie poznać sami.  Zdradzę Wam tylko, że pewnego dnia, kiedy siedzę i myślę jak wybrnąć z tej pracy..spotykam ją. To obca dziewczynka, która wymagała pomocy, ratunku. Bez zastanowienia ratuję ją i nagle zaczyna się wszystko zmieniać. Pewien mężczyzna wierzy, ze długi są piękne po spłaceniu i oferuje mi 72 godziny na rozwiązanie wszelkich problemów. Problemów, w których ktoś zniknie.  72 godziny na nowe, lepsze życie...Czy się odważę ?  29 sekund to książka, która musiała sprostać nie lada trudnościom. "Kłamstwa" od T.M.Logan wysoko zawiesiły poprzeczkę. Więc sprawdźmy czy się udało. Fabuła dostaje ode mnie gwiazdkę z uwagi na

Sprawa zaginionego markiza

Mapa myśli Enoli * brak powodów do ucieczki -> porwana/ uprowadzona * brak śladów włamania * zaginiona musiała znać porywaczy  * możliwi wrogowie ??  * dziwne ślady w ogrodzie ? * sprawdzić szafki mamy * sprawdzić alibi sąsiadów *czy mama zachowywała się jakoś dziwnie ? Mama zginęła ..to nie możliwe by uciekła. Bracia mi nie wierzą ale moim zdaniem w jej zachowaniu coś się zmieniło. Może ktoś z sąsiadów ją widział.. Sprawdziłam wszystkie ślady i mam pewien pomysł. Mama została porwana a ja muszę ją odnaleźć ! Pora podwinąć rękawy i szukać kolejnych tropów. Jestem Enola i jestem córką porwanej oraz jej detektywem. Zabieram Was z podróż po nieznanych dowodach !  Trendy i na topie są historie dziewczyn/ kobiet, niezłomnych o cudownej figurze i okraszonych heroizmem. Kolejne typy to historie o cudownych miłościach rodem z baśni..i pomiędzy tym wszystkim jest ona. Zwykła dziewczyna, która kocha przygoda. Młoda, zwinna i ciekawska świata. Próbuje rozwiązać histor

Nigdy więcej

Cześć tu Anna, Piszę ten list aby zwrócić Wam uwagę. Uwagę na mnie. Jestem zwykła dziewczyna, taką jak Ty czy Twoja koleżanka. Z pozoru drobna, grzeczna dziewczyna. Wewnątrz jestem małym aniołkiem, któremu zadano bolesny cios. Moja historia dotyczy wykorzystaniu 14 letniej dziewczynki. Wykorzystaniu seksualnym przez duchownego. Nie będę robić na nikogo nagonki ani wylewać żali. Będę Wam opowiadać jak było. Bez owijania w bawełnę. Prosto i na temat ale tak, że poczujecie to co ja i spojrzycie na świat inaczej. Być może dzięki takim historiom zmienie czyjś los, kogoś ochronię... A być może dzięki Wam, mój promyk nadziei znowu zabłyśnie. Po samym tytule myslałam,że to kopia innej książki..jednak coś kazało mi przeczytać.  Zaczęłam od małych fragmencików i nie mogłam przestać. Książka jest wciągająca, strasznie emocjonująca i pełna przesłania.  To nie wiarygodne jak wiele tematów można zmieścić w tak drobnej książce. Historia opowiada o czternastolatce imieniem Anna, któr