Przejdź do głównej zawartości

Zamiana

Jestem Caroline,
Prowadzę zwykłe, szare życie. Mam męża, dziecko i zmartwienia. 
Ten jeden tydzień miał zmienić nasze życie. Taki nowy tydzień jako nowe życie. Zmieniliśmy nasze mieszkanko na nowy a przy tym, elegancki dom na przedmieściu Londynu. 
I wszystko było by dobrze, gdyby nie pojawienie się drobnostek. Kwiaty, muzyka..miały być przypadkowe..ale dla mnie są specjalne. Powracają nawiązania do dawnego życia. Do mojego życia, uparcie próbuje powrócić ktoś, kto nie zasługuje na pamięć.


Niezwykła historia, która wciąga do jej świata. Miałam wrażenie,że autorka prowadzi z nami grę. Ale od początku...

"Nie mogę odpędzić myśli, że siedzenie w domu obcych ludzi to jednak dziwna sytuacja."

Historia zaczyna się od poszukiwania szczęścia. Zwykła rodzina, zwykłe małżeństwo i codzienne problemy. Wydaje się, że nic nie może nas zaskoczyć.  Autorka daje jednak przykład,ze może. Jej styl pisania to pierwsze "wow". 
Akcję śledzimy głównie z ramienia bohaterki, jest ona jednak prezentowana z różnych perspektyw czasowych. Dodatkowo wprowadzane są co jakiś czas, punkty widzenia innych osób. Autorka pozwala być w teraźniejszości a za chwile prowadzi do przeszłości i chwili rozmowy o przyszłości. To bardzo trudna sztuka bo można łatwo zgubić czytelnika.  Tutaj udało się to bez problemu. 

"Tak wygląda życie. Podajemy cierpienie dalej, rozciągamy je, rozcieńczamy. Czekamy, aż tak bardzo się rozwodni, że stanie się prawie niewyczuwalne."


Bohaterowie są naturalni, zwykli tacy codzienni, dzięki czemu przywiązujemy się do nich i traktujemy książkę jak historię opowiadaną przez znajomych.  Minusem tego jest bardzo wolna akcja. Leniwie, bez dreszczyku, wędrujemy przez blisko 200 stron. I nagle ! Bum! Koniec ma ogromny akcent, potencjał, który wręcz wybucha ! 
Ogólnie książka zawiera dużo uczuć i okazuje emocje bohaterów lecz są tak zrobione, że ich wpływ na nas jest znikomy. 
Książka prócz historii bohaterów, ukazuje drugie dno życia. Pokazuje jak łatwo można zatracić się w codzienności, zgubić sens i popełnić błędy. Realność jej pisania sięga wyżyn i otula nas nieprzewidywalnie spokojną atmosferą. Teoretycznie to thriller..praktycznie to dramat a nawet dramat psychologiczny. 

"Poza tym im szczelniej zamknę przeszłość w sobie, tym skuteczniej będę mogła ją zdławić. Od lat żyję według tej zasady. Jeśli coś istnieje tylko w mojej głowie, to prawie tak, jakby w ogóle tego nie było."

Mocny debiut autorki, który obiecuje wiele ! Polecam każdemu bo temat niczym rzeka. Lektura od Wydawnictwa Marginesy zapadnie na długo w mej pamięci. Oceniam ją 8/10 a Wydawnictwu dziekuję za możliwość zrecenzowania. 

Komentarze

  1. Ta książka idealnie wpisuje się w moje gusta czytelnicze. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę tę powieść wszędzie :D i bardzo mnie przyciąga. Na pewno sięgnę, Twoja recenzja zresztą tylko mnie w tym utwierdza.

    Pozdrawiam!
    Ewa z www.mybooksandpoetry.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Żmijowisko

Zaginiona Zaginęła młoda dziewczyna. Ada jest nastolatką i chce zostać modelką. Przy sobie zawsze ma telefon. Ostatni raz widziana podczas grilla w Żmijowisku.  Rodzice nie pamiętają jak była ubrana ani kiedy zaginęła. Podczas imprezy nawiązała się kłótnia podczas której panował chaos. Właśnie wtedy widziano dziewczynę ostatni raz. Nastolatka jest obrażona na rodziców, gdyż chciała jechać na obóz, niestety została zmuszona do uczestnictwa w spotkaniu znajomych z czasów studenckich jej rodziców.  Jeśli ktokolwiek z Państwa widział nastolatkę, prosimy o kontakt.  Poszukiwania trwają już rok i nie przyniosły żadnych efektów. Wszelkie podejrzenia, wspomnienia prosimy konsultować. Być może dzięki Państwu uda się rozwikłać zagadkę. 


Czy coroczny wyjazd może coś skrywać? Czy uda się rozwiązać zagadkę sprzed roku ? Co skrywa Żmijowisko ? Czu uda się odnaleźć Adę ? 
Żmijowisko to z pozoru następna książka Wojciecha Chmielarza...ale pisana z delikatna nutą inności.   "Mistrzowski thriller Wojcie…

Legenda o samobójstwie

Co byś zrobił gdyby Twój ojciec zaproponował wyjazd na bezludna wyspę?
Czy umiał bys zostawić wszystko i pojechać?Powinien bym pomyśleć dokładnie o tym wyjeździe. Powiedziałem nie lecz coś mi nie dawało spać. Tak żałuję tego teraz. Nauczyłem się dużo. Poznałem nowe rzeczy i umiejętności. Moje relacje z tatą nigdy nie były łatwe. Ten wyjazd miał je naprawić. Częściowo to zrobił. Lecz zniszczył moja psychikę. W książce możecie przeczytać wszystko co się działo. Możecie zrozumieć mnie lepiej. Pisałem wszystko tak jak było. Nie oszczędzałem emocji czy przemyśleń. Nawet dałem wam dialogi byście mogli obiektywnie spojrzeć na sprawę. W czasie wyprawy dokonałem dużo trudnych decyzji. Ojciec też. Nie wszystkie były jednak dobre. Bo zastanów się, co byś zrobił gdybyś zobaczył samobójstwo? Samobójstwo kogoś kto cię wychował ? Widzisz ten krwisty napis? To krew, którą miał mój ojciec. I jak ja mam nie odczuwać gniewu? Moja psychika została zniszczona, moje dzieciństwo legło w gruzach, mój świat s…

Sekta z wyspy mgieł

Kochani Rodzice, 
U mnie wszystko w porządku. Skończyłam studia więc pora na prace. Trafiłam na wykład odnośnie nowego ruchu zwanego Via Terra. Chcą znaleźć receptę na zniszczoną ludzkość. I wiecie co ? Dostałam u nich pracę. Będę na wyspie u zachodniego wybrzeża Szwecji. Wszystko będzie zagwarantowane. I nocleg i wyżywienie. Podobno jest tam sporo młodych ludzi takich jak  ja. Kontakt ze mną będzie trochę utrudniony bo mam rzeczy w specjalnym sejfie. Obiecuje pisać i dzwonić jak najczęściej. Trzymajcie się i buziaki ;) 


Opis z tyłu książki gwarantuje ogromne emocje. Bałam się czy aby nie na wyrost. Okazało się, że książka to istny strzał w 10 . Jeśli chcecie poczuć grozę, zatracić się w nieznanym świecie i poczuć jak bohater książki to jest to pozycja dla Was. 

"(...)Siedzę tu jak zbiegły więzień, pomyślała. Nawet czuję się winna. Każdego cholernego dnia przez niego tak się czułam. Trochę brudna i niedoskonała. Ale to przecież nie ze mną jest coś nie tak, do cholery."

Początek …